Bizden Haberler

Yeni Konut Projemiz ***GÜRKAYA LIFE 2013***

  • FIRSATI KAÇIRMAYIN ! SİZDE BU PROJEDE YERİNİZİ ALIN...
  • Yeni Konut Projemiz *** GÜRKAYA LIFE 2013 de KALAN SON 2 DUBLEX DAİRE ***
  • Bergama'nın En Prestijli Konut Projesi Gürkaya LIFE 2013 şehrin tam kalbinde ,İzmir caddesi üzerinde yükselmeye devam ediyor...Ayrıntılı bilgi için Gürkaya Proje 3 sayfasını tıklayınız...
  • Galeri bölümünden proje görsellerini slide olarak izleyebilirsiniz....
  • Projemizde depreme karşı son derece yüksek direnç ve dayanım gösterebilen perde ve L perdeli taşıyıcı sistem yapı donatıları uygulanmaktadır...Ayrıntılı bilgi için makaleler bölümünden betonarme binalarda deprem perdelerinin önemi...
  • Projemizde bohçalama metodu ile Ondüline membran temel altı su yalıtım uygulaması yapılmıştır...Ayrıntılı bilgi için makaleler bölümünden bohçalama nedir?
  • Projemizde Remmers likit membran uygulaması ile toprak altında kalan bodrum perdelerine su yalıtım, izocam foamboard levhaları ile ısı yalıtım uygulaması yapılmıştır...
  • Projemizde Drenaj uygulaması yapılmıştır...Bina temeli etrafında, olası toplanabilecek yeraltı sularını yapıya zarar vermeden drenaj boruları yardımıyla tahliye edilmesi için gerekli olan sistem kurulmuştur...Ayrıntılı bilgi için makaleler bölümünden drehaj nedir,neden drenaj yapmalıyız?  
  • Projemizde dış duvarlarda ÜLKÜ Süper İzo Tuğla (% 100 doğal kilden üretilmiş ses ve ısı yalıtım tuğlası) kullanılmıştır...                                                                                                                                                                                                                                                
    Ayrıntılı bilgi için Proje 3 Teknik özelliklere tıklayınız.

3D DIŞ GÖRSELLER:

Gürkaya Life 2013Gürkaya Life 2013Gürkaya Life 2013Gürkaya Life 2013Gürkaya Life 2013Gürkaya Life 2013

3D İÇ GÖRSELLER:

GÜRKAYA LİFE 2013 HOLGÜRKAYA LİFE 2013 HOLGÜRKAYA LİFE 2013 G.BANYOGÜRKAYA PROJE 2013 G.BANYOGÜRKAYA PROJE 2013 G.ODASIGÜRKAYA LİFE 2013 G.ODASIGÜRKAYA PROJE 2013 MUTFAKGÜRKAYA LİFE 2013 MUTFAKGÜRKAYA LİFE 2013 MUTFAKGÜRKAYA LİFE 2013 MUTFAKGÜRKAYA LİFE 2013 MUTFAKGÜRKAYA LİFE  2013 MUTFAKGÜRKAYA LİFE 2013 O.ODASIGÜRKAYA LİFE 2013 O.ODASIGÜRKAYA LİFE 2013 O.ODASIGÜRKAYA PROJE 2013 Y.ODASIGÜRKAYA LİFE 2013 Y.ODASIGÜRKAYA LİFE 2013 SALONGÜRKAYA LİFE 2013 SALONGÜRKAYA LİFE 2013 SALONGÜRKAYA PROJE 2013 Y.ODASINormal kat planıNormal kat planıNormal kat planıDublex kat planıÇatı katı planı

Yeni Konut Projemiz Gürkaya Proje 2

 Yeni Konut Projemiz Gürkaya Proje 2 Maltepe'nin imalat aşaması bitmiştir...Gürkaya Proje 2- Maltepe Bergama

Yazının Devamı

Gürkaya Proje1 kapsamındaki konut satışlarımızı bitirmiş bulunmaktayız.Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz...

Radye Temel Nedir?

Radye Temel sistemi;

Temel kazılır, kayalarla, taşlarla pekiştirilir. Üzerine ince bir beton dökülerek düzeltilir.
Bunun da üzerine 14'lük tabir edilen kalın demirlerin bağlantıları yapılarak kanaviçe gibi alttan, üstten ve yanlardan örülerek 60-70 cm kalınlığında demir-çelik yığını haline getirilir.

Bu çelik yığını içine kuvvetlendirilmiş beton dökülmek suretiyle büyük bir beton kütle meydana getirilir. Şayet bir ucundan çok güçlü manivelarla kaldırılmak istenirse, ortasından bükülüp kırılmadan üstündekilerle birlikte komple kalktığı görülecektir.

Bu çelik kütlenin içine, 5 katlı bir binada kullanılacak bütün demirler kadar demir kullanılır. Bu sebeple deprem dalgaları, radye temeli ve üzerindeki duvarları komple kaldırıp indirir. Temelde bir bükülüp kırılma olmaz. Bu sebeple üzerindeki duvarlarda birbirlerinden ayrılma veya birbirinin içine geçme gibi bir hadise oluşmaz.
Ayrıca radye temel, dış duvarların oturduğu alandan yaklaşık 1 m. kadar daha geniş atılır. Mesela 100 m2'lik bir dairenin tabanına yaklaşık 140 m2'lik temel atılarak, binanın ağırlığının her tarafa eşit yayılması sağlanır.

Radye temel kalınlığı yönetmeliklerde belirlenmiştir.Kirişli olarak projelendirilen radye temellerde radye döşeme kalınlığı 20 cm den az olamaz.(Bina cinsi türü ağırlığı vb durumlara göre değişir.)Kirişsiz olarak imal edilecek radye döşemelerde minimum radye kalınlığı 30 cm olmalıdır. Ayrıca kirişsiz radye döşemeler de zımbalama tahkiki ihmal edilmemelidir.

Radye temelin kullanımı sadece zemin emniyet gerilmesine bağlı olarak düşünülmemelidir.Örneğin zeminde şişme problemi varsa ters kirişli radye yapmak çok akılcı bir sistemdir.Bu yöntemle şişmenin binaya zarar vermesi önlenir.Prensip olarak radye temeller sadece bodrum kata taban alanı büyüklüğünde yapılmaz. Üst katlarda olan açık yada kapalı çıkmaların uzunluğu boyunca yapılırlar.Bu şekilde binanın selam vermesi önlenir.(Bu tür binalara hemen her ilde rastlanır temel acemice projelendirilmiştir ve binanın kısa kenarı doğrultusunda büyük çıkmalar yapılmıştır.Temel de ise çıkmaların olduğu kısımlar boş geçilmiştir.Dolayısıyle bu kısımda devrilmem momentini karşılayacak önlem alınmamıştır.)

Radye temeller binanın büyüklüğüne bakılmadan her yapıda kullanılabilir.Özellikle sorunlu zeminlerde kullanılır diye bir şey söylemek mümkün değildir.Özellikle günümüde tecrübelerimize dayanarak diyebiliriz ki tüm binaların temelleri radye olarak planlanmalı ve imal edilmelidir. Tekil temeller ise literatür den çıkarılmalı ve her deprem bölgesinde kullanılması yasaklanmalıdır.

Bu tür temellerde(radye temel) donatı düzenine gelince her ne kadar moment diagramları dikkate alınarak pilyeli olarak dizayn edilebilirlerse de alt_üst düz ızgara olarak dizayn edilmeleri hem rijitlik sağlamaları açısından hem de homojenlik açısından idealdir.